Kancelaria
Telefon księdza church Spacer Wirtualny handshake Przekaż darowiznę
Porządek nabożeństw
8.00, 10.00, 15.00
W niektóre dni: 7.00
Kontakt
Kancelaria parafialna
Parafia Kwiatonowice p.w. Matki Bożej Królowej Polski
tel. 18 351 11 10
e-mail: [email protected]
Kancelaria czynna:
codziennie przed i po Mszy św.
Wymagane dokumenty
Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu kościelnego:
- Dowody osobiste kandydatów do ślubu.
- Zaświadczenie o braku przeszkód wyłączających zawarcie małżeństwa z urzędu stanu cywilnego
- Metryki chrztu – nie starsze niż 6-miesięczne (z wpisem o bierzmowaniu).
- Świadectwa nauki religii z ostatniej klasy.
W TRAKCIE PRZYGOTOWANIA - Potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej.
- Zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi, jeżeli głoszone były w innej parafii.
- Zaświadczenia o spowiedzi.
6 miesięcy przed wybraną datą ślubu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu ustalenia dokładnej daty ślubu.
Najpóźniej 3 miesiące przed ustaloną datą ślubu w kancelarii parafialnej rozpoczyna się protokół przedślubny. Do spisania protokołu z dokumentów potrzebne będą cztery pierwsze pozycje.
Po spisaniu protokołu przez 3 tygodnie w parafiach młodych głoszone są zapowiedzi.
Młodzi przystępują po raz pierwszy do spowiedzi.
Spisanie aktu ślubu
W tym celu powinniście stawić się z kompletem dokumentów w kancelarii parafialnej.
Do podpisania aktu ślubu zgłaszają się również dwaj świadkowie z dowodami osobistymi. Jeżeli świadkowie nie mogą się stawić wystarczy podać ich imiona, nazwiska, wiek oraz adresy, a podpis składają w dniu ślubu.
Najpóźniej dzień przed ślubem po raz drugi powinni narzeczeni przystąpić do sakramentu spowiedzi.
Jeżeli któryś z małżonków chciałby zawrzeć związek małżeński w innej parafii potrzeba jest zgoda proboszcza jednego z kandydatów na ślub poza własną parafią.
opr. Martyna M
Udzielanie
Termin chrztu świętego ustalamy w kancelarii parafialnej nie później niż miesiąc do planowanej daty.
Nauki przedchrzcielne
Ustalane są indywidualnie według możliwości Rodziców i Rodziców chrzestnych.
Wymagane dokumenty
• świadectwo urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
• dokumenty tożsamości rodziców
• pozwolenie na chrzest (gdy Rodzice nie są z tej parafii)*
• zaświadczenie dla matki lub ojca chrzestnego (gdy są z innej parafii)
• dane rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, wyznanie, adres zamieszkania)
*Jeśli chcemy ochrzcić dziecko, a mieszkamy poza parafią, wymagana jest pisemna zgodą duszpasterzy z terenu, na którym rodzina przebywa powyżej trzech miesięcy.
Rodzice chrzestni
Prawo kościelne wymaga, aby rodzice chrzestni spełniali następujące warunki:
• mieli ukończony 16 rok życia
• sami przyjęli sakramenty wtajemniczenia (chrzest, eucharystia, bierzmowanie)
• prowadzili życie zgodne z wiarą (a więc m.in. aby nie żyli w związku niesakramentalnym)
FORMALNOŚCI:
- Najpierw należy pozyskać kartę zgonu. Wypisuje ją lekarz, który stwierdził zgon. Może to być lekarz z pogotowia, który przyjechał do domu lub, jeżeli zgon nastąpił w szpitalu, lekarz opiekujący się pacjentem. Z chwilą wystawienia i odebrania karty zgonu musimy też odebrać ciało zmarłego ze szpitalnej kostnicy.
- O zgonie należy powiadomić urząd stanu cywilnego najpóźniej trzeciego dnia od śmierci. Gdy śmierć nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej, zgłoszenie powinno nastąpić najpóźniej po 24 godzinach. Obowiązek zgłoszenia mają, w kolejności: małżonek lub dzieci zmarłego, najbliżsi krewni lub powinowaci, współlokatorzy zmarłego, osoby, które znalazły zwłoki lub świadkowie śmierci, administrator domu, w którym nastąpił zgon. Jeżeli do śmierci doszło w szpitalu, do zgłoszenia zobowiązany jest szpital.
- W załatwieniu formalności może pomóc zakład pogrzebowy. Aby zawrzeć umowę z zakładem pogrzebowym musimy przedstawić kartę zgonu, dowód osobisty zmarłego, zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu, a gdy zmarły był emerytem czy rencistą, ostatni odcinek renty lub emerytury. W umowie szczegółowo wymieniamy wszystkie usługi, które zlecamy wybranemu przez nas zakładowi pogrzebowemu oraz wybieramy formę płatności. Za zlecone usługi możemy zapłacić na wiele sposobów: gotówką, kartą lub przelewem, możemy też upoważnić zakład pogrzebowy do potrącenia należności z należnego nam zasiłku pogrzebowego przyznanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby można było zastosować potrącenie z zasiłku pogrzebowego, zmarły musi być ubezpieczony lub w chwili śmierci pozostawać na utrzymaniu osoby ubezpieczonej.
- Jeżeli uroczystość planujemy zorganizować na cmentarzu komunalnym, w sprawie wykupu kwatery, będziemy musieli skontaktować się z administracją cmentarza. W przypadku cmentarza w Kwiatonowicach należy zgłosić się do Urzędu Gminy Gorlice. Cmentarz w naszej parafii to cmentarz komunalny.
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY w Kwiatonowicach jest wyposażony w chłodnię, gdzie można umieścić ciało zmarłego do czasu pogrzebu.
- Przy zmarłym codziennie, aż do pogrzebu jest odmawiany różaniec za jego duszę w dolnym kościele.
- W dzień pogrzebu przed samym pogrzebem odprawiana jest Stacja I zgodnie z obrzędami pogrzebowymi, a trumna z ciałem przenoszona jest do kościoła głównego, gdzie sprawowana jest Msza św. w intencji zmarłego i Stacja II.
- Następnie ciało jest odprowadzane na miejsce wiecznego spoczynku – Stacja III.
Obrzędy pogrzebu liturgii rzymskiej wyróżniają trzy formy pogrzebu, odpowiadające trzem miejscom ich sprawowania (dom lub kaplica cmentarna, kościół i cmentarz). Należy podkreślić, że pogrzeb katolicki stanowią wszystkie trzy jego formy jak i każda z osobna. Posługa Kościoła powinna w tym przypadku jasno wyrażać rzeczywistą łączność ze zmarłym.
Wybór form pogrzebu (wszystkich trzech, dwóch lub jednej stacji) jest uzależniony od rzeczywistej przynależności zmarłego do wspólnoty chrześcijańskiej, korzystania lub nie z sakramentów świętych oraz innych widocznych znaków stanowiących o życiu zmarłego zgodnie z zasadami wiary katolickiej. Bierze się również pod uwagę, co dla rodziny ma szczególne znaczenie, jakie są zwyczaje lokalne, czego wymaga kultura i pobożność ludowa. Decyzję o wyborze formy pogrzebu podejmuje proboszcz parafii, do której należał zmarły.
Struktura Mszy Św. pogrzebowej wygląda tak samo jak każdej innej Mszy sprawowanej w Kościele rzymskokatolickim. Składa się zatem z obrzędów wstępnych, liturgii słowa, liturgii eucharystycznej i obrzędów zakończenia.
opr. Natalia
PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA:
Warunki:
- metryka chrztu dziecka,
- przygotowania comiesięczne,
- uczęszczanie na nabożeństwa,
- spotkania z rodzicami,
- biały tydzień,
- Termin: ostatnia niedziela kwietnia; tydzień przed odpustem parafialnym
- msza święta komunijna o godz. 11:00
Komunie udzielane są w pierwsze piątki i niedzielę.
W I piątek miesiąc kapłan odwiedza chorych od godz. 9.00.
Chorzy którzy pragną przyjąć Chrystusa Eucharystycznego w niedzielę mogą poprosić by szafarz przyjechał z komunią św. po mszy św. o godz. 10.00
Jeżeli jest osoba chora nie zgłoszona na przyjazd do domu, a jej stan nie pozwala na udanie się do kościoła, prosimy o zgłoszenie takiej osoby w kancelarii parafialnej.
Z sakramentu Bożego Miłosierdzia można skorzystać codziennie godzinę przed mszą św, a w sytuacjach pilnych zawsze można poprosić kapłana, obecnego w kościele lub na plebani.